Results - 2005 USARS Indoor Inline Speed Regional Championships

 

Standard High Point:
    Team Extreme - Federal Way, WA

Junior Olympic High Point:
    Southgate Speed - Seattle, WA

Defending Champions:
    Julie Glass - Federal Way, WA
        Pro Elite Women Inline
    Stephanie Brader - Puyallup, WA
        Senior Women Inline
    Julie Glass - Federal Way, WA
    Jeremy Anderson
        Senior 2-Mixed Inline
    Gary Gandee - Federal Way, WA
    Stephanie Anderson
        Classic 2-Mixed Inline
    Julie Glass - Federal Way, WA
    Jennifer Dowse
    Jeremy Anderson
    Miguel Jose
        Senior 4-Mixed Inline

Northwest Placements:

SENIOR MEN
  500M-:48.59, 1500M-2:44.16, 3000M-5:48.03

1-Charles Hendrick - Seattle, WA
2-Mark Steedman - Seattle, WA
3-Austin Morhous - Olympia, WA

SENIOR WOMEN
  500M-:52.34, 1000M-1:53.34, 2000M-4:01.31

1-Janae Yoakum - Puyallup, WA
2-CallyAnne Tamaccio - Seattle, WA
3-Nancy Lauritzen, WA

JUNIOR MEN
  500M-:47.27, 1000M-1:44.72, 2000M-3:14.54

1-Brandon Hardaway - Federal Way, WA
2-Joshua Hesketh - Portland, OR
3-Michael Mowbray - Bremerton, WA

JUNIOR WOMEN
  500M-:50.99, 1000M-1:48.48, 1500M-2:48.40

1-Micki Ream - Seattle, WA
2-Ceilih Sligh - Bremerton, WA
3-Jennifer Dowse - Federal Way, WA

SOPHOMORE MEN
  500M-:47.22, 1000M-1:42.18, 1500M-2:37.92

1-Scott Tandoi - Federal Way, WA
2-Jacob Gardner - Unattached
3-Joshua Fredrickson - Puyallup, WA

SOPHOMORE WOMEN
  500M-:54.24, 1000M-1:53.37, 1500M-na

1-Tifany Mowbray - Bremerton, WA
2-Holly Raynor - Puyallup, WA

FRESHMAN BOYS
  300M-:29.57, 500M-:49.37, 1000M-1:55.56

1-JR Celski - Federal Way, WA
2-Jordan Spriggs - Federal Way, WA
3-Adrian Unkeles - Portland, OR

FRESHMAN GIRLS
  300M-:29.86, 500M-:50.31, 1000M-1:50.68

1-Carole Brewer - Federal Way, WA
2-Ursula Haase - Federal Way, WA
3-Karrisa Haelle Johnson - Federal Way, WA

ELEMENTARY BOYS
  300M-:32.59, 500M-:55.81, 700M-1:20.76

1-Kyle Chaffee - Coeur d'Alene, ID
2-Tyler Jesiel - Bremerton, WA

ELEMENTARY GIRLS
  300M-:31.14, 500M-:52.26, 700M-1:15.83

1-Misha Averill - Puyallup, WA
2-Kyndra Jones - Puyallup, WA
3-Sara Edmunson - Olympia, WA

JUVENILE BOYS
  200M-:22.29, 300M-:33.70, 500M-:52.43

1-Stephen Hohagen - Federal Way, WA
2-Ryan Fang - Federal Way, WA

JUVENILE GIRLS
  200M-:23.46, 300M-:35.23, 500M-1:00.83

1-Sara Thrall - Puyallup, WA
2-Erin Evanson - Seattle, WA

PRIMARY BOYS
  200M-na, 300M-na, 400M-na

1-Derek Griffin - Coeur d'Alene, ID

PRIMARY GIRLS
  200M-na, 300M-na, 400M-na

1-Cidney Evanson - Seattle, WA

CLASSIC MEN
  500M-:48.90, 1000M-1:48.98, 2000M-3:50.55

1-Steven Anderson - Federal Way, WA
2-Gary Gandee - Federal Way, WA
3-Robert Boren - Coeur d'Alene, ID

CLASSIC WOMEN
  500M-:53.10, 1000M-1:54.93, 2000M-3:04.68

1-Stephanie Anderson - Federal Way, WA
2-Nancy Humphrey - Federal Way, WA
3-Angela Officer - Portland, OR

MASTERS MEN
  500M-:48.66, 1000M-1:44.53, 1500M-2:47.00

1-Steven Gardner - Unattached
2-Walter Langley - Marysville, WA
3-Richard Roetcisoender - Federal Way, WA

MASTERS WOMEN
  500M-na, 1000M-na, 1500M-na

1-Robin Pfander - Puyallup, WA

VETERAN MEN
  500M-:54.86, 700M-1:18.93, 1000M-1:5.21

1-Joe Rejsek - Puyallup, WA
2-Howard Unkeles - Portland, OR
3-John Steedman - Seattle, WA

VETERAN WOMEN
  500M-1:03.09, 700M-1:30.39, 1000M-2:10.51

1-Catherine Ream - Seattle, WA
2-Jacqueline Jordan - Federal Way, WA
3-Teddie Matteson - Portland, OR

GRAND VETERAN MEN
  500M-:37.56, 700M-1:30.42, 1000M-2:29.94

1-John Virden - Burlington, WA
2-Dennis Woody - Bremerton, WA

GRAND VETERAN WOMEN
  500M-na, 700M-na, 1000M-na

1-Merrily Rogers - Puyallup, WA

SENIOR 2-MAN
  5000M-8:18.49

1-Shaun Pattison - Federal Way, WA
  Jeremy Anderson
2-Joey Flesher - Federal Way, WA
  Miguel Jose
3-Charles Hendrick - Seattle, WA
  Mark Steedman

SENIOR 2-WOMAN
  3000M-5:16.78

1-Julie Glass - Federal Way, WA
  Jennifer Dowse
2-Stephanie Brader - Puyallup, WA
  Janae Yoakum
3-CallyAnne Tamaccio - Seattle, WA
  Micki Ream

SENIOR 2-MIXED
  3000M-5:05.87

1-Jennifer Dowse - Federal Way, WA
  Shaun Pattison
2-CallyAnne Tamaccio - Seattle, WA
  Charles Hendrick
3-Stephanie Brader - Puyallup, WA
  Michael Swihart

SOPHOMORE 2-MAN
  3000M-4:59.97

1-Scott Tandoi - Federal Way, WA
  Christopher Farris
2-Jacob Gardner - Unattached
  Zachary Gardner
3-Craig Smith - Portland, OR
  Adrian Unkeles

SOPHOMORE 2-WOMAN
  2000M-3:33.46

1-Carole Brewer - Federal Way, WA
  Ursula Haase
2-Karrisa Haelle Johnson - Federal Way, WA
  Randi Olson
3-Heidi Rusler - Federal Way, WA
  Brittany Rusler

SOPHOMORE 2-MIXED
  3000M-5:14.25

1-Carole Brewer - Federal Way, WA
  Scott Tandoi
2-Karrisa Haelle Johnson - Federal Way, WA
  Christopher Farris
3-Ursula Haase - Federal Way, WA
  J R Celski

ELEMENTARY 2-MAN
  2000M-na

1-Tyler Woodall - Coeur d'Alene, ID
  Kyle Chaffee

ELEMENTARY 2-GIRL
  2000M-3:48.88

1-Kyndra Jones - Puyallup, WA
  Misha Averill
2-Decoda Sordahl - Olympia, WA
  Sara Edmunson
3-Torie Ziegler - Seattle, WA
  Erin Evanson

CLASSIC 2-MAN
  2000M-na

1-Steven Anderson - Federal Way, WA
  Gary Gandee

CLASSIC 2-WOMAN
  2000M-na

1-Nancy Humphrey - Federal Way, WA
  Stephanie Anderson

CLASSIC 2-MIXED
  2000M-3:41.65

1-Nancy Humphrey - Federal Way, WA
  Steven Anderson
2-Angela Officer - Portland, OR
  Marcel Hermans

MASTERS 2-MAN
  2000M-na

1-Joe Rejsek - Puyallup, WA
  William Pfander

MASTERS 2-WOMAN
  2000M-na

1-Merrily Rogers - Puyallup, WA
  Robin Pfander

MASTERS 2-MIXED
  3000M-5:14.25

1-Catherine Ream - Seattle, WA
  Louis Damey
2-Robin Pfander - Puyallup, WA
  William Pfander
3-Merrily Rogers - Puyallup, WA
  Joe Rejsek


SENIOR 4-MAN RELAY
  4000M-6:19.71

1-Shaun Pattison - Federal Way, WA
  Jeremy Anderson
  Miguell Jose
  Joey Flesher
2-Steven Anderson - Federal Way, WA
  Christopher Farris
  Andrew Hohagen
  Scott Tandoi
3-Jacob Gardner - Unattached
  Zachary Gardner
  Steven Gardner
  Eric Garrett

SENIOR 4-WOMAN RELAY
  4000M-7:09.47

1-Stephanie Brader -Puyallup, WA
  Janae Yoakum
  Nancy Lauritzen
  Robin Pfander
2-CallyAnne Tamaccio - Seattle, WA
  Bryce Tamaccio
  Micki Ream
  Kathleen Porter Swartz

SENIOR 4-MIXED RELAY
  4000M-6:46.90

1-Stephanie Brader - Puyallup, WA
  Janae Yoakum
  Joshua Fredrickson
  Markus Charboneau
2-CallyAnne Tamaccio - Seattle, WA
  Micki Ream
  John VanPatten
  Charles Hendrick
3-Robin Pfander - Puyallup, WA
  Nancy Lauritzen
  Michael Swihart
  Richard Wollman

FRESHMAN 4-MAN RELAY
  2000M-na

1-J R Celski - Federal Way, WA
  Jordan Spriggs
  Khela Guirguis
  Kenneth Cisco

FRESHMAN 4-GIRL RELAY
  2000M-3:27.88

1-Carole Brewer - Federal Way, WA
  Ursula Haase
  Karrisa Haelle Johnson
  Randi Olson
2-Kyndra Jones - Puyallup, WA
  Misha Averill
  Brittany Rusler
  Heidi Watterson
3-Kendra Damey - Seattle, WA
  Elizabeth VanPatten
  Tori Zeigler
  Jennifer Miller

FRESHMAN 4-MIXED RELAY
  2000M-3:26.13

1-Carole Brewer - Federal Way, WA
  Ursula Haase
  J R Celski
  Jordan Spriggs
2-Randi Olson - Federal Way, WA
  Karrisa Haelle Johnson
  Kenneth Cisco
  Khela Guirguis

JUVENILE 4-PERSON RELAY
  1200M-2:14.30

1-Brandon Hall - Federal Way, WA
  Ryan Fang
  Colby Groves
  Stephen Hogagen

JO TINY TOT BOYS
  100M-:14.59, 200M-:28.28

1-Riley Fang - Federal Way, WA
2-Austin Hendrick - Seattle, WA
3-Lucca Charneski - Olympia, WA

JO TINY TOT GIRLS
  100M-:14.85, 200M-:29.41

1-Dakota O'Day - Federal Way, WA
2-Bejia McLellan - Seattle, WA

JO PRIMARY BOYS
  200M-:23.34, 300M-:34.65

1-Colby Groves - Federal Way, WA
2-Trevor Woodall - Coeur d'Alene, ID
3-Brandon Hafenscher - Marysville, WA
4-Curtis Russell - Tacoma, WA

JO PRIMARY GIRLS
  200M-:24.29, 300M-:35.41

1-Miranda Vaara - Seattle, WA
2-Miranda Smith - Coeur d'Alene, ID
3-Minako Chaiboonruang - Seattle, WA

JO JUVENILE BOYS
  300M-:32.13, 400M-:44.19

1-Brandon Hall - Federal Way, WA
2-Sean Cramer - Federal Way, WA

JO JUVENILE GIRLS
  300M-:35.82, 400M-1:02.81

1-Angelisa McIntyre - Seattle, WA
2-Rachel Chaffee - Coeur d'Alene, ID

JO ELEMENTARY BOYS
  300M-:31.56, 500M-:53.33

1-Brandon Cisco - Federal Way, WA
2-Joshua Barber - Federal Way, WA
3-Jordan Jafenscher - Marysville, WA
4-Cody Clarkson - Bremerton, WA

JO ELEMENTARY GIRLS
  300M-:31.92, 500M-:52.53

1-JanaMae Ventura - Bremerton, WA
2-Kia Guirguis - Federal Way, WA
3-Jysela Pena - Olympia, WA
4-Sarah Brenne - Portland, OR

JO FRESHMAN BOYS
  300M-:29.86, 700M-1:11.82

1-Kenneth Cisco - Federal Way, WA
2-Khela Guirguis - Federal Way, WA
3-Kurtis Kelly - Coeur d'Alene, ID
4-Keith Kelley - Seattle, WA

JO FRESHMAN GIRLS
  300M-:32.66, 700M-1:18.80

1-Margaret VanPatten - Seattle, WA
2-Stacy Michel - Federal Way, WA
3-Danita Dunlap - Seattle, WA
4-Jennifer Miller - Seattle, WA

JO SOPHOMORE MEN
  500M-:51.56, 1000M-1:44.83

1-John VanPatten - Seattle, WA
2-Spencer Dunlap - Seattle, WA
3-Robert Kahrig - Seattle, WA
4-Timothy Medina - Federal Way, WA

JO SOPHOMORE WOMEN
  500M-:56.55, 1000M-1:59.09

1-Mandy Page - Tacoma, WA
2-Kathleen Porter Swartz - Seattle, WA
3-Cassandra Mowbray - Bremerton, WA
4-Alexandria Woodward - Portland, OR

JO JUNIOR MEN
  500M-:52.57, 1000M-1:44.69

1-Michael Swihart - Puyallup, WA
2-Jeremy Livingston - Marysville, WA
3-Lance Winterfeld - Portland, OR
4-Merle Ansteth - Tacoma, WA

JO SOPHOMORE WOMEN
  500M-:58.19, 1000M-1:59.98

1-Jasmine Averett - Olympia, WA
2-Jawnie Miller - Olympia, WA
3-Christy Crudo - Federal Way, WA

JO SENIOR MEN
  500M-:49.41, 1000M-1:43.80

1-Eric Garrett - Unattached
2-Simon Mcmanus - Seattle, WA
3-Richard Wollman - Puyallup, WA
4-Patrick Bellows - Marysville, WA

JO SENIOR WOMEN
  500M-na, 1000M-na

1-Johanna Brown - Federal Way, WA

JO CLASSIC MEN
  500M-na, 1000M-na

1-Aaron Hedrick - Seattle, WA

JO SENIOR WOMEN
  500M-na, 1000M-na

1-Morningstarr Logan - Olympia, WA

JO MASTERS MEN
  500M-:54.69, 1000M-1:53.48

1-Marcel Hermans - Portland, OR
2-Mark Dunlap - Seattle, WA
3-Eric Charneski - Olympia, WA
4-Loren Dugan - Seattle, WA

JO MASTERS WOMEN
  500M-na, 1000M-na

1-Ami Raynor - Puyallup, WA

JO SENIOR 2-MAN
  2000M-3:33.08

1-Jeremy Livingston - Marysville, WA
  John Simon
2-Richard Wollman - Puyallup, WA
  Sean Phillips
3-Mark Dunlap - Seattle, WA
  Aaron Hedrick
4-Lance Winterfeld - Portland, OR
  Marcel Hermans

JO SENIOR 2-WOMAN
  2000M-na

1-Jawnie Miller - Olympia, WA
  Jasmine Averett

JO SOPHOMORE 2-MAN
  2000M-3:22.12

1-John VanPatten - Seattle, WA
  Robert Kahrig
2-Timothy Medina - Federal Way, WA
  Kenneth Cisco
3-Peter Archer - Seattle, WA
  Keith Kelley

JO SOPHOMORE 2-WOMAN
  2000M-3:47.64

1-Kathleen Porter Swartz - Seattle, WA
  Margaret VanPatten
2-Danita Dunlap - Seattle, WA
  Jennifer Miller

JO SOPHOMORE 2-MIXED
  2000M-3:33.75

1-Margaret VanPatten - Seattle, WA
  John VanPatten
2-Kathleen Porter Swartz - Seattle, WA
  Robert Kahrig
3-Danita Dunlap - Seattle, WA
  Keith Kelley
4-Jennifer Miller - Seattle, WA
  Spencer Dunlap

JO ELEMENTARY 2-BOY
  1200M-2:08.59

1-Brandon Cisco - Federal Way, WA
  Joshua Barber
2-Brandon Hall - Federal Way, WA
  Ryan Fang

JO ELEMENTARY 2-GIRL
  1200M-2:15.19

1-Jana Mae Ventura - Bremerton, WA
  Devy Holweger
2-Jysela Pena - Olympia, WA
  Tia Harrison
3-Kelsey Bills - Seattle, WA
  Angelisa McIntyre

JO ELEMENTARY 2-MIXED
  1200M-2:09.94

1-Kia Guirguis - Federal Way, WA
  Brandon Cisco
2-Jana Mae Ventura - Bremerton, WA
  Cody Clarkson

JO PRIMARY 2-BOY
  1200M-2:32.86

1-Trevor Woodall - Coeur d'Alene, ID
  Derek Griffin

JO PRIMARY 2-GIRL
  1200M-na

1-Miranda Vaara - Seattle, WA
  Minako Chaiboonrua
2-Kathleen Porter Swartz - Seattle, WA
  Robert Kahrig
3-Danita Dunlap - Seattle, WA
  Keith Kelley

JO PRIMARY 2-MIXED
  1200M-2:27.87

1-Miranda Smith - Coeur d'Alene, ID
  Derek Griffin
2-Miranda Vaara - Seattle, WA
  Austin Hendrick

Comments